D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar
15 Mayıs 2024

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

D Vitamini: D vitamini vücutta Kalsiyum ve Fosfor dengesini düzenleyerek kemiklerde erime meydana gelmesini önleyen bir vitamin türüdür.

D vitamini özellikle Somon, Karides, uskumru gibi balıklar başta olmak üzere, süt ve süt ürünlerinden olan yoğurt ve tereyağında, karaciğerde, kakaoda ve yumurta sarısında bol miktarda bulunmaktadır.

D Vitaminin Vücuttaki Görevleri
  • Kemikleri güçlendirir.
  • Kasları güçlendirir,
  • Pankreasın insülin salgılamasında düzenleyici görevi görür.
  • Damarlarda basıncı düzenleyerek tansiyonun dengesini sağlar.
Bu gıdaları, özellikle kadınlar başta olmak üzere, 50 yaş üzeri kişiler, eklem ve kas rahatsızlığı olanlar, madenler gibi güneş ve oksijenden yoksun ortamlarda çalışanlar, kemik erimesi hastalığı olanlar, mide rahatsızlığı veya ameliyatı olanlar, hamileler, muhakkak tüketmelidirler. Tabi ki bu tür rahatsızlığı olanların yanı sıra herkesin tüketmesi gereken besinlerdir.


Raşitizm: Genellikle 6-12 aylık çocuklarda görülen bir hastalıktır. Yeterince d vitamini alamamak veya vücutta d vitamini emiliminin olmaması durumlarında oluşur. Omuz, kol veya bacak kemiklerinde şekil bozuklukları oluşur. Bu hastalığının önüne geçebilmek için; çocuklara yeterli güneş ışığı aldırılmalı, anne sütü içmesi sağlanmalı, nemli ve rutubetli yerlerden uzak tutulmalıdır.

Osteomalazi: Raşitizm hastalığının yetişkinlerde görülen versiyonudur. En belirgin özellikleri; kas zayıflığı, kemiklerde kırılganlık ve vücutta yorgunluk ve ağrı halidir. Bu hastalıktan korunmanın başlıca yolu güneş ışığıdır.

Diş Çürümeleri: D vitamin eksikliğinde en çok görülen rahatsızlık türüdür. Sindirim sisteminin temel başlangıç noktası ve görsel açıdan büyük önem taşıyan dişler tamamen çürüdüğü gibi, diş etlerinde de çekilmeler oluşur. Bu sebepten dolayı diş macunları kalsiyum takviyeli olarak üretilir.

Osteoporoz: Kemiklerde mineral azalması sonucunda, kemik metabolizmasının bozulması ve kemik kırılganlığının artması olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Özellikle 40 yaş üzeri kadınlarda görüldüğü gibi genç bayanlarda da görülme olasılığı yüksektir. Bu hastalık aslında kalıtsal olma olasılığı yüksek bir hastalık olup yaşam boyunca önüne geçmenin tek yolu D Vitamini ve kalsiyum takviyesidir. Aksi takdirde, menopozla birlikte ortaya çıkar ve insanı etkisi altına alır.

Direk olarak D Vitamini eksikliğinde oluşan hastalıkların yanı sıra, birçok hastalığın yardımcı etkeni olarak ortaya çıkabilir. Örneğin; prostat, meme kanseri, beyin ve sinir hastalıkları, şeker hastalığı, birtakım kalp hastalıkları. Eksikliğinde bu hastalıkların artmasında bazı etkin rol oynarken, düzenli olarak kullanılması durumunda önleyici vazifesi görmektedir. D vitamini kısaca vücudumuzun iskelet ve kas yapısının düzenli ve sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için en önemli unsurlardan birisidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gebelikte D Vitamini Eksikliği

Gebelikte D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Nasıl Alınır?

D Vitamini Nasıl Alınır?

Popüler İçerikler

D Vitamini Takviyesi

D Vitamini Takviyesi

İlginizi Çekebilir

D Vitamini Fazlalığı

D Vitamini Fazlalığı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Hamilelikte D Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte D Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

D Vitamini

D Vitamini

D Vitamini Sentezi

D Vitamini Sentezi

Güncel

25 Hidroksi Vitamin D

25 Hidroksi Vitamin D

Güncel

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur